Shellrick's Shelties - Uppfödning av Shetland Shepdog
 Shellrick's Tikar Hanar Valpar Andra Till minne Lydnads Ch Bilder




Foto: Andrew Brace

Shellrick's blev BEST IN SHOW uppfödargrupp på World Dog Show i Helsingfors 10/8!!! Anne visade själv fem av sina hundar och seglade fram till förstaplatsen med ett mycket stort publikstöd.
Domare: Rafael de Santiago, Puerto Rico




Foto: Lovisa Orleifson

Shellrick's blev Best In Show uppfödargrupp på Uppsala läns internationella utställning i Gimo 13/9!
Domare: Dan Ericsson


      
 

Uppdaterat:

19/10-14
* Nya foton på "Jimmie" Magganett's Keep On Dreaming


17/10-14
~~~~~~ Utställningsresultat
SSSK Sundsvall, 12/10
Linus, S. Quite Right blev 3:a bästa hane!
Filip, S. Up To Date blev BIM-veteran!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp!


28/9-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Eckerö INT, Finland 27/9
Anton, S. Knock On Wood blev BIR-valp!
Filip, S. Up To Date blev 2:a bästa hane med Reserv-CACIB och Reserv-CERT!
Irma, S. You Follow The Dream blev 2:a bästa tik med Reserv-CACIB och Reserv-CERT!


13/9-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Gimo INT, 13/9
Linus, S. Quite Right blev BIM!
Ockie, S. Step Up blev 4:a bästa hane!
Ayla, S. Just A Wish blev BIR och fick CACIB samt BIG-3!
Agnes, S. You Are My Sunshine blev 3:a bästa tik och fick Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och Best In Show!

* Nya foton på "Eddie" S. Entertain Me
* Nya foton på "Ville" S. Vision Of News


10/9-14
* Nya foton på avkommor till "Filip" S. Up To Date
* Ny sida: Shellrick's Just In Time "Roger"
* Nytt foto på "Anton" S. Knock On Wood
* Nytt foto på "Tonja" S. Come Along


31/8-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Visby INT, 31/8
Anton, S. Knock On Wood blev BIR-valp!
Filip, S. Up To Date blev BIM och även BIR-veteran!
Alfons, S. Piece Of Art blev 3:a bästa hane med CACIB!
Linus, S. Quite Right blev 4:a bästa hane med Reserv-CACIB!
Eddie, S. Entertain Me fick Reserv-CERT!
Kessi, S. Touch My Wishes blev BIR och fick CACIB samt BIG-4!
Ayla, S. Just A Wish blev 2:a bästa tik med Reserv-CACIB!
Tonja, S. Come Along blev 3:a bästa tik och fick CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och blev BIS-3!!

Visby NAT, 30/8
Anton, S. Knock On Wood blev BIR-valp!
Linus, S. Quite Right blev BIR!
Ockie, S. Step Up blev 2:a bästa hane!
Filip, S. Up To Date blev 3:a bästa hane!
Alfons, S. Piece Of Art blev 4:a bästa hane med CERT och blev CHAMPION!!
Kessi, S. Touch My Wishes blev BIM med CERT och blev CHAMPION!
Ayla, S. Just A Wish blev 2:a bästa tik!
Tonja, S. Come Along blev 3:a bästa tik och fick Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och blev BIS-2!!


17/8-14
* Ny sida: Shellrick's Knock On Wood "Anton"

~~~~~~ Utställningsresultat
Eskilstuna NAT, 17/8
Anton, S. Knock On Wood blev BIR-valp!
Linus, S. Quite Right blev 2:a bästa hane!
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane!
Kessi, S. Touch My Wishes blev BIM och fick CERT!
Ayla, S. Just A Wish blev 3:a bästa tik!
Elin, S. Fairytale blev 4:a bästa tik!
Filip, S. Up To Date blev BIM-veteran och bästa avelsgrupp med sina avkommor!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-2!


16/8-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Norrköping INT, 16/8
Filip, S. Up To Date blev 3:a bästa hane, BIM-veteran samt bästa avelsgrupp och senare BIS-2 med sina avkommor!
Elin, S. Fairytale blev 2:a bästa tik med CACIB!
Kessi, S. Touch My Wishes blev 4:a bästa tik med Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-2!


10/8-14
~~~~~~ Utställningsresultat
World Dog Show, Helsingfors 10/8
Linus, S. Quite Right vann CACIB samt WORLD WINNER -14 och BIR!
Kessi, S. Touch My Wishes vann CACIB, WORLD WINNER -14, samt Reserv-CERT och blev BIM!
Ockie, S. Step Up fick CERT och därmed finskt CHAMPIONAT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BEST IN SHOW då Anne visade som ensam handler upp fem hundar!


4/8-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Jönköping INT, 3/8
Linus, S. Quite Right blev 3:a bästa hane med Reserv-CACIB!
Zigge, S. Zo Happy blev 4:a bästa hane med Reserv-CERT!
Ayla, S. Just A Wish blev 2:a bästa tik med Reserv-CACIB!
Elin, S. Fairytale blev 3:a bästa tik!
Anna, S. Carry On fick Reserv-CERT!


Jönköping INT, 2/8

Filip, S. Up To Date blev 4:a bästa hane!
Ayla, S. Just A Wish blev 2:a bästa tik med CACIB!
Irma, S. You Follow The Dream blev 4:a bästa tik!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-3!!


Jönköping INT, 1/8
Linus, S. Quite Right blev BIR med CACIB och BIG-1!!!
Filip, S. Up To Date blev 4:a bästa hane och BIM-Veteran!
Irma, S. You Follow The Dream blev 3:a bästa tik med Reserv-CACIB!
Anna, S. Carry On blev 4:a bästa tik med Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-3!!!


30/7-14
* Ny sida: Shellrick's Hope And Glory "Nikki"


24/7-14
* Nya foton på sidan med bilder
* Nya foton på "Kessi" S. Touch My Wishes


21/7-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Köping INT, 20/7
Linus, S. Quite Right blev BIR med CACIB, BIG-1 och senare BIS-3!!!
Alfons, S. Piece Of Art blev 2:a bästa hane med CERT och Reserv-CACIB!
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane!
Kessi, S. Touch My Wishes blev BIM och fick CERT och CACIB!
Filip , S. Up To Date blev BIR-Veteran och BIS-3 Veteran!!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-1!!!


Askersund INT, 19/7
Elin, S. Fairytale blev BIR och fick CACIB!!
Filip, S. Up To Date blev BIM-Veteran!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-2!!


14/7-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Alfta NAT, 13/7
Irma, S. You Follow The Dream blev BIR och BIG-3!!
Filip, S. Up To Date blev BIM samt BIM-Veteran!
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane!
Linus, S. Quite Right blev 4:a bästa hane!
Lucas, Geminy Cricket Des Romarins De Mayerling fick Reserv-CERT!!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-1!!!


* Nytt foto på "Lucas" Geminy Cricket Des Romarins De Mayerling
* Nya foton på "Kitty" S. Xtremely Well Design



5/7-14
* Nya foton på "Elin" S. Fairytale
* Nya foton på "Filip" S. Up To Date


29/6-14
~~~~~~ Utställningsresultat
SSSK Borås, 29/6
Linus, S. Quite Right blev BIR!!!
Elin, S. Fairytale blev BIM och fick CERT och därmed CHAMPIONAT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp!


Borås NAT, 28/6
Elin, S. Fairytale blev BIR och fick CERT!!


1/6-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Southern Counties Canine Association Championship Dog Show, GB 1/6
Pelle, S. You May Me Luck blev BOB och vann sitt tredje CERT och blev brittisk CHAMPION!


Drammen INT, Norge 31/5
Humlan, S. Primrose blev 3:a bästa tik med Reserv-CACIB!
Anna, S. Carry On blev 4:a bästa tik med Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-1!


25/5-14
* Ny sida: Shellrick's Carry On "Anna"
* Nya foton på avkommor till "Lucas" Geminy Cricket Des Romarins De Mayerling


24/5-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Österbybruk INT, 24/5
Dima, Japaro Midnight Storm At Lavika blev 2:a bästa hane med CERT och Reserv-CACIB och blev därmed svensk champion!
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane.
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-2!!


11/5-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Roskilde INT, Danmark, 11/5
Mysak, S. Copy Right blev 2:a bästa hane med Reserv-CACIB och Reserv-CERT, snart 12 år gammal!
Elin, S. Fairytale blev 3:a bästa tik och fick Reserv-CERT!


27/4-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Västerås NAT, 26/4
Linus, S. Quite Right blev BIR!!
Zigge, S. Zo Happy blev 4:a bästa hane med Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-3!


20/4-14

~~~~~~ Utställningsresultat
Working & Pastoral Breed Association of Wales Champ Show, GB 19/4
Pelle, S. You May Me Luck vann Best Dog CC, hans andra CERT!

Stockholm INT, 19/4
Pomeranian
Ullis, Skymningsskallets Catch The Star blev 3:a bästa tik och fick Reserv-CERT!


18/4-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Stockholm INT, 18/4
Linus, S. Quite Right blev BIR och fick CACIB och blev därmed Internationell champion!
Zigge, S. Zo Happy blev 2:a bästa hane och fick CERT och Reserv-CACIB!
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane.
Lily, S. Glamour And Shine blev 2:a bästa tik och fick CERT!
Humlan, S. Primrose blev 3:a bästa tik samt BIM-Veteran!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-4!!


13/4-14
* Nya foton på "Trudy" Kerenza's Kodachrome
* Nya foton på "Ella" S. Expect Nothing Less
* Nya foton på "Melvin" Lord Of The Storm from Lavika


3/4-14
* Ny sida: Shellrick's Hope And Dreams "Sassa"


30/3-14
* Ny sida: avkommor till "Lucas" Geminy Cricket Des Romarins De Mayerling


29/3-14
* Nya foton på "Simon" S. First Edition
* Nya foton på "Melvin" Lord Of The Storm From Lavika


9/3-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Strängnäs INT, 9/3
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane!
Linus, S. Quite Right blev 4:a bästa hane!
Bodil, S. Night Sky blev 2:a bästa tik och fick CERT, CACIB och CHAMPIONAT!!
Irma, S. You Follow The Dream blev 3:a bästa tik!
Humlan, S. Primrose blev 4:a bästa tik, BIR-veteran och BIS-2 veteran!
Lucas, Geminy Cricket Des Romarins De Mayerling blev bästa avelsgrupp med sina avkommor!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp!

SSSK Vilsta, 8/3
Linus, S. Quite Right blev 3:a bästa hane!
Lucas, Geminy Cricket Des Romarins De Mayerling blev 4:a bästa hane!


* Ny sida: Shellrick's Glamour And Shine "Lily"


22/2-14
~~~~~~ Utställningresultat
Scottish SSC Champ Show, GB 16/2
Pelle, S. You May Me Luck blev Best Dog och fick CERT!

* Nya foton på "Pelle" S. You May Me Luck


16/2-14
* Ny sida: Shellrick's Kind Of Love "Jessie"


4/2-14
* Nya foton på "Ella" S. Expect Nothing Less
* Nya foton på "Trudy" Kerenza's Kodachrome


25/1-14
* Ny sida: Shellrick's Expect Nothing Less "Ella"


6/1-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Göteborg INT, 6/1
Ockie, S. Step Up blev BIM och fick CACIB samt blev kvalificerad till Crufts 2015!
Linus, S. Quite Right blev 2:a bästa hane med Reserv-CACIB!
Zigge, S. Zo Happy blev 4:a bästa hane med Reserv-CERT!
Irma, S. You Follow The Dream blev 2:a bästa tik med Reserv-CACIB!
Ayla, S. Just A Wish blev 3:a bästa tik!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-1!!!!


5/1-14
~~~~~~ Utställningsresultat
Göteborg INT, 5/1
Zigge, S. Zo Happy blev 2:a bästa hane med Reserv-CERT och Reserv-CACIB!
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane!
Ayla, S. Just A Wish blev BIM och fick CACIB!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-1!!!


14/12-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Helsingfors INT, Nordisk Vinnare 2013, Finland, 14/12
Humlan, S. Primrose blev BIM och fick CERT, CACIB och därmed FINSKT CHAMPIONAT samt NORDISK VINNARE 2013!!


13/12-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Helsingfors INT, Helsingfors Vinnare 2013, Finland, 13/12
Ockie, S. Step Up blev 3:a bästa hane och fick CACIB!

Stockholm INT, Svensk Vinnare 2013, 7/12
Humlan, S. Primrose blev BIM-veteran!


22/11-13

* Nya foton på "Filip" S. Up To Date
* Nya foton på "Tonja" S. Come Along
* Nya foton på "Simon" S. First Edition


5/11-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Växjö INT, 3/11
Simon, S. First Edition blev BIR-valp!
Ockie, S. Step Up blev BIM och fick CACIB!
Ayla, S. Just A Wish blev BIR och fick CACIB samt placerades BIG-3!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-1!!


27/10-13

* Nya foton på "Melvin" Lord Of The Storm From Lavika
* Nytt foto på "Kelly" S. Rather A Surprise
* Nya foton på avkommor till "Filip" S. Up To Date


15/9-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Gimo INT, 15/9
Linus, S. Quite Right blev BIR och fick CACIB och BIG-2!
Irma, S. You Follow The Dream blev BIM och fick CACIB!
Kitty, S. Xtremely Well Design blev 3:a bästa tik och fick Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-2!

* Nya foton på "Bodil" S. Night Sky
* Nya foton på "Ockie" S. Step Up


8/9-13

* Ny sida: Japaro Midnight Storm At Lavika "Dima"
* Ny sida: Lord Of The Storm From Lavika "Melvin"
* Ny sida: Lythwood Trademark "Elton"

* Utställningsresultat är uppdaterade för "Tonja" S. Come Along
* Nya foton på "Alfons" S. Piece Of Art


7/9-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Stockholm NAT, 1/9
Tonja, S. Come Along blev BIR-valp och senare BIS-2 valp!!
Irma, S. You Follow The Dream blev 3:a bästa tik!

SSSK Vilsta, 31/8
Simon, S. First Edition blev bästa hanvalp 4-6 månader, sedan bästa hanvalp och slutligen BIM-valp!


25/8-13
~~~~~~ Utställningsresultat
Backamo NAT, 25/8
Bella, S. Miss McKinsey blev BIM och fick CERT!

Visby INT, 25/8
Ockie, S. Step Up blev 4:a bästa hane!
Irma, S. You Follow The Dream blev 3:a bästa tik!
Humlan, S. Primrose blev BIM-veteran!
Pomeranian
Ullis, Skymningsskallets Catch The Star blev 4:a bästa tik!

* Nya foton på "Ullis" Skymningsskallets Catch The Star


24/8-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Visby INT, 24/8
Ockie, S. Step Up blev 4:a bästa hane!
Bodil, S. Night Sky fick CERT!
Humlan, S. Primrose blev BIM-veteran!


19/8-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Norrköping INT, 18/8
Tonja, S. Come Along blev BIR-valp!
Filip, S. Up To Date blev 2:a bästa hane och fick Reserv-CACIB!
Irma, S. You Follow The Dream blev 2:a bästa tik och fick Reserv-CACIB!
Bodil, S. Night Sky blev 4:a bästa tik och fick Reserv-CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-1!!

Eskilstuna INT, 17/8
Tonja, S. Come Along blev BIR-valp!
Linus, S. Quite Right blev BIR och fick CACIB samt BIG-4!!
Ockie, S. Step Up blev 2:a bästa hane och fick Reserv-CACIB!
Irma, S. You Follow The Dream blev 2:a bästa tik och fick Reserv-CACIB!
Bodil, S. Night Sky blev 3:a bästa tik och fick CERT!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp och BIS-2!!


15/8-13

* Sidan Andra agility- och lydnadsshelties är uppdaterad!
* Ny sida: Shellrick's Moon Magic "Fonzie"


12/8-13

~~~~~~ Utställningsresultat
Askersund NAT, 11/8
Irma, S. You Follow The Dream blev 4:a bästa tik!
Shellrick's blev bästa uppfödargrupp!


7/8-13
* Nya foton på "Oliver" S. Check Point


19/7-13

* Ny sida: Shellrick's First Edition "Simon"
* Nya foton på "Ullis" Skymningsskallets Catch The Star







 

Mail till Shellrick's kennel Shellrick's shelties
Anne Reider
Gethagsvägen 3
184 63 Åkersberga
Mobil: 076-784 66 62
shellricks@osteraker.mail.telia.com


  Skriv en rad i
Shellrick's Gästbok 


 

  

Samtliga foton ©Shellrick's kennel och fotograf är Gunnar Hourula (om inget annat anges)

Sidan uppdaterades senast 2014-10-17

Länkar:
Svenska Shetland Sheepdog Klubben 
Svenska Kennelklubben